таг: мнозинството

Социјалистите доминираат во Шпанија, Каталонските сепаратисти го губат мнозинството во регионалниот...

0
Каталонските сепаратисти го загубија мнозинството во регионалниот парламент на изборите одржани вчера во североисточниот шпански автономен регион, на кои победија владејачките социјалисти во...

Евробарометар: Граѓаните на ЕУ придаваат големо значење на европските избори и...

0
Мнозинството Европејци сметаат дека гласањето на изборите за Европскиот парламент е уште поважно во актуелната геополитичка ситуација, а се повеќе луѓе приоритет даваат...

Собранието на Советот на Европа го поддржа членството на Косово

0
Мнозинството пратеници на Парламентарното собрание на Советот на Европа на пленарната седница во Стразбур на 16 април го поддржа членството на...

Чак Шумер, лидерот на демократите во Сенатот: Преговарачите сé поблиску до...

0
Водачот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер, изјави дека пратениците секој ден се сé поблиску до одобрување продолжување на финансирањето на Украина, пренесува...

Екстремно десничарската партија на Марин Ле Пен освои тројца сенатори во...

0
Централнодесничарската Републиканска партија во Франција го задржа мнозинството во Сенатот по вчерашните дополнителни...

Републиканците најавија истрага против Бајден и неговото семејство

0
Откако го освоија мнозинството во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес на изборите на половина мандат, републиканците наведоа дека ќе отворат истрага...

Мнозинството црногорски пратеници бараат разрешување на Ѓукановиќ

0
Мнозинството пратеници во парламентот на Црна Гора потпишаа предлог за покренување постапка за утврдување дали претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ,...

Генерално Собрание на ООН, 141 држава со осуда за руската инвазија...

0
Мнозинството држави во светот на седницата на Генералното Собрание на ООН попладнево ја осудија руската...

До лето се можни дигиталните зелени сертификати, ЕП ја забрзува постапката

0
Мнозинството европратеници вчера изразија поддршка за брзо воспоставување на дигиталниот зелен сертификат, што за цел го има олеснувањето на слободно и безбедно движење...

Српскoто Собрание гласа – во Албанија само со лична карта

0
Пратениците на мнозинството во Собранието на Србија го поддржуваат договорот меѓу Србија и Советот на министри на Албанија, кој е дел од „мини...