таг: Меѓународната

ИФЈ ќе го тужи Израел доколку не престане со нападите врз...

0
Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ) ќе преземе правни мерки против израелските политичари и воени лидери, доколку не се обврзат да ги почитуваат наредбите...

ТАСС – црната дупка во европскиот медиумски простор

0
НАТАЛИЈА КОСТИНА, шефица на меѓународната канцеларија во Укринформ Модерна редакција во голем медиум е голем простор со отворени работни места...

Интерпол: Се соочуваме со епидемија на прекуграничен организиран криминал

0
Меѓународната полициска организација Интерпол соопшти дека е регистрирано драстично зголемување на организираниот криминал од прекуграничните мрежи и предупреди дека овие банди само ќе...

ИФЈ: Во 2023 година се убиени 94 новинари и медиумски работници,...

0
Меѓународната федерација на новинари ( ИФЈ) евидентира дека во 2023 година биле убиени 94 новинари и медиумски работници, вклучително и 9 жени....

(ЕКСКЛУЗИВНО) Детали за двете големи меѓународни конференции во Кијив: Човекови права...

0
Минатата недела во Кијив, Украина, на 7 и 8 декември се одржа Меѓународната Конференција за човекови права „ Слобода или страв“, по повод...

Русија се обидува да ја прекине секоја врска која децата ја...

0
Украинскиот претседател Володомир Зеленски учествуваше на инаугуративниот состанок на Меѓународната коалиција за враќање на украинските деца, противправно депортирани и присилно раселени во Руската...

Во војната меѓу Израел и Хамас досега загинале 29 новинари

0
Меѓународната федерација на новинари (МФН) соопшти дека од 7 октомври кога...

Пике бара 45.7 млн евра од Меѓународната Tениска Feдерација

0
Компанија “Космос” бара 45,7 милиони евра отштета од Меѓународната Tениска Feдерација (ИТФ) за прекршување на договорот за организација на “Дејвис Kупот”, изјави претседателот...

МААЕ: Нуклеарката Запорожје добива „суштинска енергија“ од дизел генератори

0
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека осум од 20-те...

ФИА: Bозачите „да ги изразат своите ставови”, само преку социјалните мрежи

0
Меѓународната автомобилска федерација (ФИА), објави дека возачите на Формула 1 ќе можат да даваат политички, религиозни и...