таг: медицински

Дали треба да ја миеме косата со шампон?

0
реклама Нема медицински причини зошто треба да ја миеме косата со шампон, пишува порталот Go...

За еден месец од Клиничката болница Штип си заминале 30 вработени,...

0
Недостиг на лекари, медицински персонал, хигиеничари, но и друг стручен кадар е еден од најгорливите проблеми, кој веќе една деценија се провлекува низ...

Медицински робот за итна помош на бојното поле

0
Британски научници развиваат медицински робот што би можел да пружи итна помош и да им...

Трите медицински сестри од Косово завршија зад решетки

0
Трите медицински сестри инволвирани во случајот со нечовечко малтретирање на возрасната жена во Центарот за нега на стари лица „Оренда“ во...

Зошто не треба да го бакнувате вашето куче во уста?

0
Медицински асистент на TikTok сподели зошто никогаш не треба да го бакнувате вашето куче во уста. Тиктокер зад сметката @medexplained2you објасни како...

Кралицата Елизабета под медицински надзор, лекарите загрижени

0
Кралицата Елизабета е под медицински надзор во Балморал откако лекарите се загрижија за нејзиното здравје,...

Нова болест се појави во Северна Кореја

0
Северна Кореја испрати медицински тимови и епидемиолошки истражители во провинција која се бори со појава на цревни болести, објавија државните медиуми. Најмалку...

Властите во Шангај ги оградуваат станбените згради со жица

0
Вчера беа објавени снимки на кои медицински службеници облечени во бели заштитни одела ги затвораат...

СЗО – Русија нападна 18 медицински установи од почетокот на инвазијата...

0
Русија нападна 18 медицински установи од почетокот на инвазијата на Украина пред две недела, соопшти...

СЗО: Пандемијата создаде огромна количина медицински отпад

0
Над 200.000 тони медицински отпад, од што голем дел пластичен, се акумулираше ширум светот како резултат на пандемијата на коронавирусот, соопшти денеска Светската...