таг: Македонија

Исланд останува најбезбедна земја во светот, еве на кое место сме...

0
Македонија е на 38 место во светот според Глобалниот индекс на мирот за 2023 година што го изработува меѓународниот Институт...

Во Хрватска откриен забранет токсичен пестицид кај пиперки увезени од Македонија

0
Забранет отровен пестицид е откриен во пиперки од Македонија кои биле...

Во август се пријавени 112 случаи на ковид-19, што е речиси...

0
Во Македонија во текот на месец август се пријавени вкупно 112 случаи на ковид-19 (I=6,1/100.000). Во однос на претходниот месец јули 2023 (n=23),...

Стеј департмент: Корупцијата има потенцијал да ги поткопа стратешките амбиции на...

0
Корупцијата може да ги закопа стратешките амбиции на Северна Македонија и да ги...

Мароко; Двајца државјани на Северна Македонија се евакуирани

0
Двајца државјани на Северна Македонија со престој во Мароко се пријавиле во дипломатско...

Македонски државјанин уапсен во Хрватска за шверц на 25 мигранти

0
Државјанин на Северна Македонија е уапсен и притворен во Хрватска поради шверц на...

Македонија со победа го почна Европското првенство, со 3:1 совладана Данска

0
Одбојкарската репрезентација на Македонија тримфално го стартуваше настапот на ЕП 2023 во Скопје, во фанатична борба совладувајќи ја селекцијата на Данска со 3-1...

Хумана традиција на скопјани – 21. крводарителска акција по повод празникот...

0
Црвениот крст на Република Македонија – Општинска организација Центар и Институтот за трансфузиона медицина на РСМ, на 28.08.2023 година, традиционално, по 21-ви пат,...

Дијабетирачите добија терапија, но не и датум за состанок со Министерството...

0
Дијабетирачите во Македонија ја добија терапијата која доцнеше подолго време, но датум за состанок со министерот за здравство уште не добија. Во изјава...

Вучиќ со коментар за посетата на Курти во Македонија

0
За посетата на косовскиот премиер Албин Курти на Македонија реагираше и српскиот претседател...