таг: Литванија

Три екипи со искуство и еден дебитант на Ф4 во Каунас

0
Вечерва во престолнината на Литванија, Kаунас, започнува завршниот турнир на кошаркарската Евролига. За титулата, која...

Во јули годинава НАТО ќе избира нов генерален секретар

0
На претстојниот самит на НАТО во Вилнус, Литванија, лидерите на земјите членки на воената алијанса...

Полска им забрани влез на Русите по воздушен и морски пат

0
Ограничувањето стапи во сила една недела откако Естонија, Летонија, Литванија и Полска ги затворија своите...

Риба со „човечки“ заби уловена на брегот на Мексико

0
Маж и жена риболовци од Литванија го посетиле Кабо Сан Лукас, Мексико, и биле изненадени од нивниот улов… Човекот, имено, уловил риба со...

Литванија прогласува вонредна состојба и ќе побара активирање на членот 4...

0
Властите во Литванија, членка на ЕУ и на НАТО, денеска соопштија дека ќе воведат вонредна...

Литванија подигнува ограда на границата со Белорусија

0
Литванија денеска почна да поставува заштитна ограда долж границата со Белорусија, откако ги обвини белоруските власти за испраќање мигранти од странство илегално во...

Литванија ќе гради ѕид долж границата со Белорусија

0
Литванија има намера да изгради ѕид долж границата со Белорусија како бариера против протокот на мигранти, изјави премиерката Ингрида Шимоните на денешната прес-конференција....