таг: компании

Во Финска штрајк на 11.000 индустриски работници

0
Работниците во неколку компании од технолошката индустрија Финска ќе штрајкуваат од денеска до петок, бидејќи не е најдено решение за спорот...

Во следните 10 години: САД им забранија на технолошките компании да...

0
На американските технолошки компании кои добиваат федерално финансирање ќе им биде забрането да градат објекти за „напредна технологија“ во Кина на 10 години,...

Илон Маск обвинет за криптопирамидална шема

0
Илон Маск, најбогатиот човек на светот и неговите компании Tesla и SpaceX се тужени за 258 милијарди долари поради тврдењата дека...

Нафтата во Албанија, приказна за неказнет криминал

0
Најважните компании за дистрибуција на нафта во земјава во најголем дел тргуваат со дизел помешан со масло или керозин, во...

„Амнести интернешнeл“: Фармацевтските компании трагично потфрлија, сиромашните земји не ги добија...

0
Фармацевтските компании „трагично потфрлија“ во одговорот на предизвикот од глобалната здравствена криза предизвикана од ковид-19 и покрај итните повици да се обезбеди еднаква...

Колку дози од вакцината на „Фајзер“ штити од коронавирус

0
Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест покажале дека имаат...

Недостигот од микрочипови ќе трае и во 2023 година

0
Водечките американски автомобилски компании „Форд мотор“ и „Џенерал моторс“ сметаат дека недостигот на микрочипови може да продолжи и во 2023 година. Според...

Гугл и Фејсбук бараат од вработените да се вакцинираат

0
Одредени големи технолошки компании во САД бараат од своите вработени да се вакцинираат пред да се вратат...

Две нафтени компании поднеле жалби до РКЕ

0
Истече рокот на нафтените компании кои тргуваат со мазут на големо, а до Регулаторната комисија за енергетика можеа да образложат зошто да не...

Антовски: Најголемите енергетски општествени компании потонати во долгови

0
Најголемите енергетски општествени компании, ЕЛЕМ и МЕПСО, поради недомаќинско работење се потонати во долгови, вели во интервјуто...