fbpx

таг: ковид

Од почетокот на пандемијата 8.000 болни починаа од ковид-19, омикронот забрзано...

0
Според вчерашната ковид – статистика, забележан е рекорден број на новозаразени лица со коронавирусот, речиси 1.400 за само 24 часа. Заклучно со вчерашната...

Први официјални податоци од Јужна Африка за Омикрон

0
Јужна Африка првпат објави официјални податоци за случаи на ковид предизвикани од сојот омикрон кои го потврдуваат мислењето дека оваа варијанта...

Jавна научна дискусија С(ц)иеста: „Ковид – две години подоцна“, ќе говорaт...

0
„Ковид: две години подоцна“ е темата на првата јавна научна дискусија С(ц)иеста која ќе се одржи денеска, среда, 22 декември во 17 часот...

Протести во Загреб против ковид потврди

0
Во Загреб граѓаните излегоа на протест против ковид потврдите и епидемиолошките мерки, пренесуваат локалните медиуми....

Ситуацијата со ковид-19 во Македонија се влошува

0
Бројот на активни ковид случаи во земјава се зголемува. Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје, активни се 6.395 случаи од...

Д-р Олумчев: Прерано се олабавивме, нè очекува тешка пандемиска зима

0
Пикот на четвртиот ковид бран допрва доаѓа. Бројките на новодијагностицирани растат, вакцинацијата за прва доза речиси замре, ретко кој носи заштитни маски и...

Украина, рекорден број на заразени од ковид во еден ден

0
Во Украина е регистриран нов рекорд на заразени од ковид. Во земјата неколку расте бројот...

Ефикасноста на вакцината на „Фајзер“ се намалува шест месеци по втората...

0
Ефективноста на вакцината против Ковид -19 на производителот „Фајзер и Бионтек“ се намалува на 47 проценти од 88 проценти, шест месеци по втората...

Британија: Задолжителна вакцинација против ковид за вработени во домови за стари...

0
Задолжителна вакцинација против ковид за сите вработени во домовите за стари и изнемоштени лица во...

Дали знаете некој што неодамна се заљубил? 5 работи кои ќе...

0
Корона вирусот и ковид влијаат на секој аспект од нашиот секојдневен живот: работа, образование, воспитување деца, патувања, дружење … и романтичната страна на...