таг: кинеската

Нов инцидент меѓу Кина и Филипините во Јужното Кинеско Море

0
Филипините денеска ја обвинија кинеската крајбрежна стража за употреба на водени топови против два филипински брода и блокирање на пристап до спорниот гребен...

Украина може да го следи примерот на САД доколку ја забрани...

0
Украинските власти размислуваат за забрана на кинеската социјална мрежа Тик-Ток доколку САД го направат тоа, изјави пратеникот Јарослав Јурчишин во интервју за RBC-Ukraine...

Годишен хороскоп – започнува кинеската Нова година и владеењето на Дрвениот...

0
реклама Кинеската Нова година не го следи западниот календар, па така годината на Дрвениот змеј...

(ВИДЕО) Кинески астронаути произведоа зеленчук во вселената

0
Астронаутите од кинеската мисија „Шенџоу 16“, кои безбедно се вратија на...

Пробен лет на такси-летало во Ерусалим

0
реклама Кинеската компанија за производство на лесни авиони, „КАНДО“ изврши тестирање на тн. летачко...

Шефот на кинеската дипломатија пристигна во Москва за да разговара за...

0
Шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји допатува во Москва за да разговара за можен мировен...

Започна кинеската нова година: Што да очекуваме во годината на зајакот?

0
Кинеската Нова година започна на 22 јануари и ќе трае до 9 февруари 2024 година, а е во знакот на водениот зајак. Минатата...

Вечерва е дочекот на Кинеската Нова година: Ова се обичаи за...

0
Кинеската Нова Година се слави на 22 јануари 2023 година и ја претставува годината на црниот воден зајак. Еве кои карактеристики на кинеската...

Тројца кинески астронаути успешно се вратија на Земјата (ВИДЕО)

0
Екипажот, кој беше на кинеската вселенска станица од почетокот на јуни, слета во базата Донгфенг,...

Кина спроведе нови воени вежби во близина на Тајван

0
Кинеската војска соопшти дека извршила нови вежби во близина на Тајван додека група...