таг: канцелар

Шолц: ЕУ да го одржи ветувањето за Западен Балкан

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Европската унија (ЕУ) треба да го исполни...

Шолц: Ќе има последици ако Кина ѝ испрати оружје на Русија

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц вели дека ќе има последици доколку Кина ѝ испрати...

Шолц ја повика Кина да не ѝ испорачува оружје на Русија

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја повика Кина да не и испраќа оружје...

Франција и Германија ја одбележуваат 60-годишнината од потпишувањето на Елисејскиот договор...

0
Францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц, како и пратеници од двете земји денеска ќе имаат заеднички   дискусии во...

Шолц: Германија е енергетски стабилна, подготвена за зима

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Германија се подготвила за тешкотии поради недостигот на руски гас и...

Шолц: неприфатливо е Турција да го оспорува суверенитетот на Грција

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц кој во средата вечерта пристигна во Атина, а чиј престој денеска...

Белата куќа: Бајден и Шолц разговараа за стабилноста и просперитетот на...

0
Американскиот претседател Џозеф Бајден и германскиот канцелар Олаф Шолц вчера разговараа за напорите за подобрување...

Шолц: Германија е добро подготвена за енергетската криза

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц вчера изјави дека земјата е добро подготвена за енергетската криза што се очекува...

Германија го намалува данокот на природен гас откако цените за една...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека владата привремено го намалува данокот на природен гас од 19 на седум отсто, со...

Германија нема да одговори на повикот за укинување на руските туристички...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Берлин нема да поддржи неколку европски земји кои ги...