таг: ИЈЗ

Институтот за јавно здравје одбележа 100 години постоење

0
Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) денеска свечено го одбележа неговото 100-годишно постоење. Меѓу другото, беа спомнати и заканите како Ковид-19 и дезинформациите околу...

Нови 56 случаи на голема кашлица изминатата недела

0
Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) од 23 до 29 минатиот месец регистрира 56 нови случаи на голема кашлица, од кои 54 се во...

Во земјава регистриран првиот случај на зараза со новиот сој „кракен“

0
Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти дека кај еден пациент е детектиран новиот подсој на омикрон познат како „кракен“. Кај еден...

Од почетокот на пандемијата 26 пациенти трипати се заразиле со ковид-19,...

0
Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно до 13 февруари годинава регистрирал 26 пациенти кои трипати се заразиле со ковид-19 од почетокот на пандемијата....