таг: инфекција

Нов вирус се шири блиску до Македонија!

0
Нова инфекција убива деца во Србија, предупредуваат лекарите! Тоа е многу опасен вирус „БРНУ“ и може да биде причина за тешка клиничка...

Ретка габична инфекција пристигна во Европа, ја пренесуваат мачки и може...

0
Симптомите на инфекција започнуваат со лезии или рани во близина на местото што било изложено на габата. Но, инфекцијата може да влијае на...

СЗО објави колку луѓе во светот се починати од корона вирусот

0
Скоро 15 милиони луѓе умреле од инфекција со коронавирус или од нејзиното влијание врз пренатрупаните...

Бил позитивен на ковид 505 дена, починал по долга битка со...

0
Најдолгата инфекција со новиот коронавирус кај едно лице, пред да почине од последиците на ковид-19, траела 505 дена, објавија денеска британските научници. ...

Во Словенија е забележан значителен пад на нови случаи со Ковид-19

0
Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 3.731 инфекција со коронавирус, 40 помалку од...

Во Црна Гора регистрирани четири случаи на стелт-омикрон

0
Четири случаи на инфекција со подгрупата на вирусот омикрон БА.2, наречен и стелт-омикрон, се регистрирани...

Рекорден број на заразени во Русија

0
Во Русија се регистрирани 98.040 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е рекорден број...

Првиот случај на омикрон откриен во Нигерија неколку недели пред предупредувањето...

0
Нигерија ја откри првата инфекција со нов вид на коронавирус омикрон, од примерокот земен во октомври, неколку недели пред Јужна Африка да го...

Потврден прв случај на птичји грип во Кина: Живината отстранета –...

0
Еден случај на инфекција со птичји грип X5H6 е потврден во КИНА. Инфицираниот маж (55) бил префрлен во болница, а локалните власти ја...

Секоја втора нова инфекција со коронавирус во Германија е најверојатно со...

0
Секоја втора нова инфекција со коронавирус во Германија е најверојатно со варијанта Делта, соопшти денеска Институтот за инфективни болести Роберт Кох, јави ДПА....