таг: инфекции

Инфекции со кандида: Колку се опасни и како да се заштитите

0
Постојат неколку видови инфекции со кандида – на уста, грло и хранопровод, на гениталии, како и инвазивна кандидијаза која може да биде поопасна,...

Во прилепската болница се чекаат резултати, извршена е вонредна дезинфекција

0
Комисијата за интрахоспитални инфекции при прилепската градска болница „Борка Талески“ по денешниот состанок се огласи со соопштение во кое нагласува дека во Болницата...

Рекорден број на заразени со ковид-19 во Кина

0
Кина денеска објави рекорден голем број на инфекции на ковид-19, при што се воведуваат локализирани...

Бактериските инфекции втора водечка причина за смрт во светот, по срцевите...

0
Бактериските инфекции се втора водечка причина за смрт во светот по срцевите заболувања, покажа сеопфатна студија во која како најсмртоносни меѓу бактериите се...

СЗО: Бројот на нови инфекции со коронавирус и смртни случаи паѓа...

0
Бројот на нови инфекции со коронавирус и смртни случаи пријавени на глобално ниво во минатата...

Русија со рекорден број на заболени од ковид

0
Русија денеска пријави повеќе од 124.000 инфекции на коронавирус, што претставува највисокиот дневен...

Зошто кашлицата трае подолго од настинката?

0
Респираторните инфекции во овој период од годината се во полн ек. Освен зголемена телесна температура, течење на носот и болки во мускулите, проследени...

Германија го надмина црниот рекорд, од понеделник во сила нови мерки

0
Германија денеска бележи рекорден број на нови инфекции со коронавирус, со 50.196 нови случаи за 24 часа, што е знак за...

Во Бугарија рекорд во ковид-бројките, најмалку вакцинирани во ЕУ

0
Бројот на новите инфекции во претходните 24 часа достигна 5.863, додека 243 лица...

Опасност од нов корона бран во Европа ако нема дисциплина, предупредува...

0
   Десетнеделното континуирано опаѓање на бројките на нови инфекции со коронавирусот низ цела Европа заврши и неизбежен е нов бран на пандемијата доколку граѓаните...