таг: Индустриски

ЕК објави транзициски план за зелена, дигитална и отпорна земјоделско-прехранбена индустрија

0
Европската комисија денеска објави план за транзиција на земјоделско-прехранбениот индустриски екосистем, во кој главен фокус е ставен на прехранбената индустрија. ...

Робот уби работник, го помешал со гајба за зеленчук

0
Индустриски робот во јужнокорејска фабрика предизвикал смрт на вработен откако го помешал со кутија за зеленчук, јави државната новинска агенција Јонхап. Инцидентот...

Министрите на Г7 изразуваат поддршка за хуманитарните паузи во Газа, но...

0
Министрите за надворешни работи на Групата седум водечки индустриски демократии (Г7) по состанокот во Токио објавија заеднички став за состојбата меѓу...

Торино – една од највпечатливите културно-гастрономски дестинации во Италија

0
Торино обично е познат како индустриски град, нo по Зимските олимписки игри, одржани тука во 2006 година, средиштето на областа Пиемонт доживеа полна...

Бербок: Г7 нема да дозволи Русија да ги изгладнув и со...

0
Групата седум индустриски најразвиени земји (Г7) е решена да ја спречи Русија да ги „изгладнува“ и „со студ да ги убива“...

Жестоки борби во регионот Донбас во Украина

0
Жестоки борби во регионот на Донбас. Руските трупи окупираа индустриски град и ги интензивираа напорите да го опколат и окупираат градот...

Земјите од Г7 го поддржуваат брзото отворање на преговорите на Северна...

0
Групата седум индустриски развиени земји ги пофали Албанија, Косово, Црна Гора и Северна Македонија за целосно усогласување на надворешната политика со...

Отпадното масло со кое се загадуваше воздухот со канцерогени материи, било...

0
Индустриски капацитети во државава можат да горат отпадно гориво, вели министерот за економија Крешник Бектеши. Но, вели дека и за ова гориво важи...