таг: имунизација

Австрија прва во Европа воведува задолжителна вакцинација против ковид

0
На почетокот на февруари Австрија ќе воведе задолжителна имунизација против коронавирусот, за сите лица постари од 18 години, а оние што...

Граѓаните кои се вакцинирани со Синовак и Синофарм трета доза вакцина...

0
Националниот Комитет за имунизација денеска днесе одлука со која препорачува, граѓаните кои се вакцинирани и ревакцинирани со вакцините на производителите Синовак и Синофарм,...

Грција: Комисијата за имунизација предлага вакцинација со Астра Зенека за лица...

0
Националната комисија за имунизација, откако ги процени достапните податоци, препорачува продолжување на програмата за вакцинација со сите достапни вакцини, вклучувајќи ја и вакцината...

Блумберг“: Со ова темпо на вакцинација, Македонија ќе ја победи короната...

0
Со досегашното темпо на имунизација, на Македонија ќе ѝ бидат потребни над 10 години за да го победи коронавирусот, е заклучокот од истражувањето на „Блумберг“,...

Грчката владата размислува за масовна имунизација за covid- free острови

0
Масовна имунизација на грчките острови во Егејското и Јонското море, со цел да бидат „covid -free“ острови во пресрет на туристичката сезона е...

Д-р Грозданова: Вакцината на „АстраЗенека“ е добра за луѓе со алеригии...

0
Претседателката на Комитетот за имунизација, проф. д-р Александра Грозданова, во гостување на „Топ тема“ на телевизијата „Телма“ нагласи дека сите вакцини против Ковид-19 се безбедни,...

СЗО препорачува бремени жени да не ја примаат вакцината на „Модерна“

0
Директорката за имунизација на СЗО, Кејт Обрајан, предупреди дека вакцината на „Модерна“ не треба да се дава на бремени жени освен во исклучителни...

СЗО препорачува бремени жени да не ја примаат вакцината на „Модерна“

0
Директорката за имунизација на СЗО, Кејт Обрајан, предупреди дека вакцината на „Модерна“ не треба да се дава на бремени жени освен во исклучителни...

Пленковиќ: По можност да се вакцинираат сите граѓани

0
Успехот на Планот за имунизација против коронавирусот зависи од тоа колку луѓе ќе сакаат да ја примат вакцината, рече...