таг: измислен

Лесен ручек кој ќе ве воодушеви: Подгответе ПИЛЕШКО НА ТУРСКИ НАЧИН...

0
Черкеското пилешко е класичен рецепт, измислен од Черкезите, народ од кавкаските планини и усвоен од царската отоманска кујна. Ова „кралско јадење“ обично...

„Коронавирус“ стана службен збор во клингонскиот јазик

0
Клингонскиот јазик, што е измислен за потребите на филмскиот серијал „Ѕвездени патеки“, го прошири вокабуларот со неколку зборови поврзани со пандемијата од коронавирус,...