таг: измени

Габриел: Уставните измени не се единствен услов за Скопје

0
„Не се само уставните измени, туку и Договорот за добрососедство и двата Протокола. Ние имаме три заемно сврзани инструменти, кои се...

„Не зависи сѐ од нас“ – вели Меџити за набавката на...

0
Иако се изгласани законски измени, бавно оди набавката на лекот „Трифакта“. Министерот за здравство Фатмир Меџити вели дека проблемот го наследил и дека...

Реакција на бугарската дипломатија за законот за здруженија

0
За официјална Софија усвоените измени во Законот за здруженија кај нас го попречуваат ефективното спроведување на Договорот за добрососедство. Од бугарското...

НБА го скратува времето за карантин за вакцинирани, асимптоматски играчи

0
Вакцинираните НБА играчи и тренери без симптоми, по одобрените измени на правилата во лигата, ќе можат да го напуштат карантинот по шест дена,...

Министерството за економија го претстави Предлог законот за минерални суровини

0
Со новите измени на Законот за минерални суровини од владата велат дека државата ќе може да ја одземе концесијата на инвеститорот во случај...

Владата планира месечна финансиска помош за 1.100 поранешни стечајци од државни...

0
Преку законски измени 1.100 стечајци ќе добиваат државна финансиска помош. Владата на денешната седница донесе одлука со...

Измените на регулативата за игри на среќа може да предизвикаат финансиски,...

0
Предложените измени  на Законот за игри на среќа и забавни игри, може да предизвикаат сериозни импликации во...

Шахпаска: Породилното ќе трае околу една година, и таткото ќе може...

0
Со новите измени во Законот за работни односи во породилното отсуство од работа ќе има можност да...

Слободен влез во Словенија и за вакцинираните со „Спутник V“ и...

0
Словенечката Влада направи неколку измени во врска со рестриктивните мерки на границата, вклучително и дозволен влез на нејзина територија без карантин за лица...

Асоцијацијата на обложувалници остро се спротистави на предложениот Закон за игри...

0
Предложените измени во Законот за игри на среќа загрозуваат повеќе од 8.000 работни места и затворање на...