таг: извршија

Германија го забрани крајно-десничарското списание Компакт како промотор на омраза кон...

0
Властите во четири германски покраини извршија претрес на имоти поврзани со десничарското екстремистичко списание Компакт (Compact), откако Министерството за внатрешни работи забрани неговото...

Нов голем руски напад врз украинската електрична мрежа

0
Руските воени сили синоќа извршија нов масовен напад врз енергетската инфраструктура во западна и јужна Украина, соопшти украинското Министерство за енергетика, објави ...

Нови претреси во Парламентот на ЕУ

0
Инспектори денеска извршија претрес во канцелариите на вработен во Парламентот на ЕУ во Брисел и Стразбур, како и во неговиот дом во Брисел....

Руските агресори го нападна регионот Запорижја со беспилотни летала, авиони и...

0
Руските агресори извршија 303 напади врз осум населени места во југоисточниот украински регион Запорижја во понеделникот, 27 мај, објави Иван Федоров, шеф на...

САД извршија серија одмазднички напади врз милитанти во Ирак и Сирија

0
САД извршија вчера воздушни напади во Ирак и Сирија врз повеќе од 85 цели поврзани со Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ) и проиранските милиции,...

САД започнаа нови напади во Јемен, Британија му се закани на...

0
САД извршија нови напади врз цели на Хутите во Јемен, еден ден откако првиот удар предизвика масовни протести во главниот град на Јемен....

САД и сојузниците извршија десетина напади врз проиранските Хути во Јемен

0
САД и неколку нивни сојузници, вклучително и Велика Британија, извршија воени напади врз повеќе од десетина цели во Јемен контролирани од милицијата на...

Руски ракетен терор врз украинските градови не стивнува, проектил погоди училиште...

0
Руските сили извршија ракетен напад врз источниот украински град Харкив доцна на 2 јануари, погодувајќи училиште во областа Основиански во градот, објави ...

Израел со тенкови влегол во Појасот Газа

0
Израелските копнени сили во текот на ноќта извршија релативно голем упад...

Украина нападна аеродроми на територии окупирани од Русија

0
Украинските сили извршија успешни напади во текот на ноќта врз аеродроми...