таг: извештај

Во 2023 година глобалните капацитети на електрани на јаглен на историски...

0
Во најновиот извештај на „Глобал енерџи монитор“ (Global energy monitor) се наведува дека глобалните капацитети на електраните на јаглен во 2023 година забележале...

100 отсто поддршка од Германија за Украина: Бундесверот вети дополнителна помош...

0
Според годишниот извештај, претставен од комесарката за прашања на Бундесверот на Бундестагот, Ева Хогл, на 12 март, и покрај недостигот на опрема и...

ЕП усвои Извештај со кој бара укинување на ветото при гласањето...

0
Европскиот Парламент денеска усвои извештај во кој се залага за поширока примена на гласањето со квалификувано мнозинство во процесот на проширување на Европската...

Транспаренси Интернешнл за најкорумпираните земји во Европа: Унгарија на врвот, Данска...

0
Транспаренси интернешнал го објави својот најнов извештај за напорите за борба против корупцијата во Западна Европа и ЕУ. Според перцепциите на експертите,...

ВОЕН ИЗВЕШТАЈ: Руски воени злосторства и кршење на човековите права во...

0
Следниот извештај дава ажурирани податоци од 8 јануари, 2024 година во однос на руските воени злосторства и кршењето на човековите права...

Русија во масивните напади врз Украина користела севернокорејски балистички ракети КН-23

0
Украинскиот „Дифенс експрес“ објави извештај во кој се сугерира дека Русија користела севернокорејски балистички ракети КН-23 за време на масивните напади на 29...

Гутереш најави: Форматот на седницата на СБ на ОН за Косово...

0
Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, објави извештај за работата на УНМИК на Косово, во кој се наведува дека главен...

Нови детали: Алек Болдвин сепак може да биде обвинет за убиство

0
Во новиот форензички извештај се наведува дека актерот Алек Болдвин сепак би можел да биде...

(ВИДЕО) Најмалку три лица загинаа, илјадници се евакуирани поради поплави во...

0
Според последниот извештај, најмалку три лица загинале, а илјадници се евакуирани...

Прогнозата на ММФ за 2023 пооптимистична

0
Меѓународниот монетарен фонд даде посветла перспектива во својот најнов извештај отколку во октомври, предвидувајќи дека инфлацијата ќе забави. Се вели дека...