таг: Земјитечленки

Земјите од ЕУ дадоа зелено светло за првиот закон за вештачка...

0
Земјите-членки на ЕУ денеска, по интензивните преговори, одобрија закон за регулирање на вештачката интелигенција, соопшти белгиското претседателство со Советот на ЕУ. Амбасадорите...

ЕУ го поддржа користењето на замрзнатите руски средства како дел од...

0
Земјите-членки на ЕУ во понеделникот (29-ти јануари) едногласно се согласија да издвојат милијарди евра неочекувани профити од средствата на руската централна банка замрзнати...

ЕУ ги принудува тешките товарни возила и автобусите да ги намалат...

0
Европскиот парламент и земјите-членки на ЕУ денеска се договорија да се намали дозволената емисија на јаглерод диоксид од моторите на тешките товарни возила...

ЕУ забранува извоз на отпад во земји кои немаат стандарди за...

0
Пратениците на Европската унија и земјите-членки постигнаа договор за ревизија на...

Во Киев состанок на министрите за надворешни работи за поддршка на...

0
Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ одржуваат состанок во Киев на 2 октомври, во знак на солидарност со Украина,...

Првиот ден од Самитот на БРИКС заврши со лидерска средба зад...

0
Лидерите на земјите-членки на БРИКС синоќа го завршија првиот ден од Самитот во...

Лоренс Бан: Механизам за проширување на ЕУ до крајот на 2023...

0
Земјите-членки на ЕУ имаат рок до крајот на 2023 година да го дефинираат...

На полноќ во ЕУ стапува на сила забраната за увоз на...

0
Земјите-членки на ЕУ веќе нема да смеат да увезуваат јаглен од Русија по преодниот период...

ЕУ е „епицентар на откриените случаи“ на мајмунски сипаници, предупредува Киријакидес

0
Земјите-членки на ЕУ мора да го засилат својот одговор на избувнувањето на вирусот на мајмунски сипаници, порача еврокомесарката за здравство Стела Киријакидес во...

ЕУ предлага да се деблокираат средствата на руските банки за да...

0
Европска комисија до земјите-членки на Европска Унија достави документ со што се предлага да се ослободат „одредени средства“ од...