таг: Зеленски

Зеленски од Делфи форумот: На Украина и се потребни борбени авиони,...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски во свое обраќање пред учесниците на Делфи економскиот форум, истакна дека на Украина и се потребни системи за противвоздушна...

Зеленски: Украина разви план за нова контраофанзива

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека Украина развила план за нова контраофанзива. -Да, имаме контраофанзивен план. Немаме алтернатива, но не можам да...

Зеленски им оддаде почит на жртвите на рускиот терор во Буча

0
Претседателот Зеленски денеска им оддаде почит на Украинците убиени од руските напаѓачи за време на привремената окупација на заедницата Буча во регионот на...

Зеленски: Путин сите ги смета за терористи освен себеси – тој...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски повторно ги отфрли обвинувањата на рускиот претседател Владимир Путин дека Украина била вмешана во терористичкиот напад во предградијата на...

Зеленски за масакрот во Москва: Путин е безвреден лидер

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски го нарече Владимир Путин „безвреден“ лидер поради неговата реакција на нападот во концертната сала „Крокус Сити Хол“ во близина...

Зеленски на средба со Бауер ја истакна итната потреба од дополнителни...

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, одржа средба со претседавачот на Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер, на која се разговарало за можностите...

Зеленски ги повика сите народи во светот да учествуваат на Глобалниот...

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во свое обраќање на третиот Самит за демократија ги повика сите народи во светот да учествуваат на Глобалниот...

Зеленски се сретна со Ердоган и ги обиколи воените бродови во...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се сретна со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган, со кого разговараше за текот на војната во Украина,...

Зеленски ги поздрави обвиненијата на МКС против двајцата руски команданти

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја поздрави одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налози за апсење на двајца руски команданти и...

Кои земји ги посети Зеленски од почетокот на војната во Украина?

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски, од почетокот на руската агресија против Украина, имаше динамична агенда во билатералните односи и беше пречекан од голем број...