таг: започнаа

Шефовите на 27 земји-членки на ЕУ се состанаа во Брисел за...

0
Лидерите од 27-те земји-членки на ЕУ започнаа дводневен состанок во Брисел за да разговараат за економската конкурентност, Украина и Блискиот Исток. Како...

НАТО почна голема воена вежба, ќе се подготвува за одбрана од...

0
Околу 20.000 војници од 13 земји, од денеска на полноќ започнаа голема вежба на крајниот север на Европа за да се одбранат од...

САД почна со испорака на оружје и муниција за Израел

0
САД веќе започнаа со испорака на потребната муниција и воена опрема за Израел, објавија вчера од Белата куќа и се додава...

Британските железници ја започнаа новата година со еднонеделен штрајк

0
Британските железници во вторникот ја започнаа новата година со еднонеделен штрајк, попречувајќи го враќањето на...

Туристите избраа земји во кои никогаш повеќе не би патувале

0
Корисниците на Reddit започнаа дискусија за светските дестинации што ги посетиле и ги издвоија оние на кои никогаш не би се вратиле. ...

Национален штрајк во Франција поради инфлацијата, синдикатите бараат повисоки плати

0
Француските синдикати започнаа национален штрајк барајќи повисоки плати во услови на децениски висока инфлација, а за претседателот Емануел Макрон тоа е...

ОН започнуваат истрага за нападот во затвор во кој загинаа повеќе...

0
Обединетите нации започнаа мисија за проверка на фактите за да го истражи убиството на десетици воени заробеници во нападот врз затвор...

70 години на тронот: Продолжуваат прославите за годишнината на кралицата Елизабета...

0
Во Британија започнаа четиридневните прослави по повод 70-годишнината од стапувањето на тронот на британската кралица Елизабета Втора. 96-годишната кралица ја откри раскошната парада од...

Турција започна копнена и воздушна офанзива во северен Ирак

0
Турските сили започнаа нова копнена и воздушна прекугранична офанзива против курдските милитанти во северен Ирак,...

(ВИДЕО) Снимен рускиот напад врз Украина

0
Руските трупи започнаа напад со широк опсег на Украина во четвртокот, додека претседателот Владимир Путин...