таг: започнаа

Британските железници ја започнаа новата година со еднонеделен штрајк

0
Британските железници во вторникот ја започнаа новата година со еднонеделен штрајк, попречувајќи го враќањето на...

Туристите избраа земји во кои никогаш повеќе не би патувале

0
Корисниците на Reddit започнаа дискусија за светските дестинации што ги посетиле и ги издвоија оние на кои никогаш не би се вратиле. ...

Национален штрајк во Франција поради инфлацијата, синдикатите бараат повисоки плати

0
Француските синдикати започнаа национален штрајк барајќи повисоки плати во услови на децениски висока инфлација, а за претседателот Емануел Макрон тоа е...

ОН започнуваат истрага за нападот во затвор во кој загинаа повеќе...

0
Обединетите нации започнаа мисија за проверка на фактите за да го истражи убиството на десетици воени заробеници во нападот врз затвор...

70 години на тронот: Продолжуваат прославите за годишнината на кралицата Елизабета...

0
Во Британија започнаа четиридневните прослави по повод 70-годишнината од стапувањето на тронот на британската кралица Елизабета Втора. 96-годишната кралица ја откри раскошната парада од...

Турција започна копнена и воздушна офанзива во северен Ирак

0
Турските сили започнаа нова копнена и воздушна прекугранична офанзива против курдските милитанти во северен Ирак,...

(ВИДЕО) Снимен рускиот напад врз Украина

0
Руските трупи започнаа напад со широк опсег на Украина во четвртокот, додека претседателот Владимир Путин...

Ѓоковиќ со победа стартуваше во Париз

0
Српските тенисери Новак Ѓоковиќ и Филип Крајиновиќ успешно го започнаа Мастерсот во Париз. Противници во првото коло од двојките им беа Австралијците Алекс...

Англичаните бараат понеделник да е неработен ден за да слават европска...

0
Англичаните започнаа петиција за прогласување за национален празник доколку англиската репрезентација ја освои европската титула. Во Англија веќе собра повеќе од...

Во Чешка се санираат последиците од торнадото кое однесе 5 животи

0
Војниците и пожарникарите започнаа со расчистување на остатоците по реткото и смртоносно торнадо во Чешка. Напорите за...