таг: Западен

Европската комисија предложи отворање на пристапните преговори со Украина и Молдавија

0
Во последниот план за раст на Западен Балкан, кој беше претставен денеска во...

Лајчак: Време е Западен Балкан да постигне брз напредок на патот...

0
Време е Западен Балкан да постигне брз напредок на патот кон ЕУ, изјави...

Ескобар: Првиот чекор за избори на северот на Косово е да...

0
Специјалниот претставник за Западен Балкан на САД, Габриел Ескобар, во интервју за Хрватската...

Лидерите на ЕУ ќе поддржат забрзан прием на Западен Балкан и...

0
Лидерите на ЕУ ќе поддржат забрзан прием на Западен Балкан и ќе го осудат насилството во Косово. Лидерите на Европската...

Ескобар очекува предлог од косовската влада за формирање на ЗСО до...

0
Специјалниот пратеник на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Габриел Ескобар, вели дека очекува до 2 мај, кога е закажана нова...

Најмалку 51 загинати во две несреќи во Пакистан

0
Најмалку 51 лице загинаа во две одделни сообраќајни несреќи во западен Пакистан во неделата, кога автобус падна од мост и одделно...

ЕП: Потребно е поголемо присутво на ЕУ во Западниот Балкан

0
Земјите од Западен Балкан имаат европерспектива, но ние мора да сме поприсутни на терен поради влијанието од трети страни, истакна европратеникот...

Се урна авион со 72 патници во Непал

0
Авион со 72 патници се урна денеска во западен Непал, соопштија властите. Несреќата се...

Ескобар: Заедницата на српски општини е меѓународна обврска на Косово

0
Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар изјави дека Заедницата на српски општини...

ЕУ: Мафијата на Западен Балкан стана клучен играч на регионалниот и...

0
Криминалните мрежи во Западен Балкан станаа клучни актери и на регионалниот и на европскиот пазар на дрога, се посочува во извештајот...