fbpx

таг: законот

Законот за заштита на лични податоци да не се имплементира во...

0
Законот за заштита на лични податоци да не се имплементира во приватните здравствени установи со мал број вработени, бараат Лекарската, Фармацевтската и Стоматолошката...

Легализација на канабис во Европа: Кој е за, а кој против?

0
Шпанскиот парламент го отфрли законот со кој се предлага легализација на канабисот за рекреативни цели. Во Германија оваа тема се почесто...

Уставниот совет на Франција одобри употреба на здравствен пасош

0
Францускиот уставен совет го потврди законот со кој се воспоставува проширена употреба на санитарни дозволи и задолжителна...

Стечајците да се пријават во Агенцијата за вработување

0
Стапи на сила Законот за стечајци. Со законот материјално се обезбедуваа невработените лица кои останале без работи...

Министерството за економија го претстави Предлог законот за минерални суровини

0
Со новите измени на Законот за минерални суровини од владата велат дека државата ќе може да ја одземе концесијата на инвеститорот во случај...

Предлог законот за поддршка на тутунарите ги скара пратениците на власта...

0
Предлог законот за финансиска поддршка на тутунарите ги скара пратениците на власта и опозицијата. Законското решени најпрво го бранеше ресорниот министер Аријанит Хоџа....

Намаленото ДДВ за струјата стапи во сила

0
Законот за намалување на ДДВ- то на електричната енергија од 18 на 5 проценти стапи на сила....

Помина предлог законот за недела неработен ден во комисијата за труд

0
Предлог законот за недела неработен ден пратениците ќе го гласаат без да ги слушнат мислењата и ставовите на работниците. Ова законско решение ја...

Изгласан спорниот закон за изградба на автопати без тендер

0
Собранието попладнево го донесе Законот за утврдување на јавен интерес и номинирање стратешки партнер за имплементација на...

Синдикатите со критики за договорот „Бехтел-Енка, работниците ќе работат 60 часови...

0
Ако во Собранието помине законот со кој американско-турскиот конзорциум Бехтел Енка би го добил бизнисот да ги гради трите нови автопати, тогаш од...