fbpx

таг: Заклучно

За една недела бројот на активни случаи намален за повеќе од...

0
Бројот на активни случаи, заклучно со вчерашниот ковид-извештај, е 5.449, што за една недела е намалување за околу 3.300. Ако на 16 февруари...

Во Македонија се евидентирани 652 лица со ретки болести, лани дијагностицирани...

0
Заклучно со декември 2021 година во Македонија, во Регистарот на ретки болести се евидентирани вкупно 652 лица, со околу 70 различни дијагнози од...

Над 30 отсто од полнолетните во Македонија се вакцинирани со една...

0
Заклучно со први август, со една доза на вакцина против Ковид 19 вакцинирани се 31 отсто од населението над 18 годишна возраст. Кај...

Во Албанија над 100 илјади вакцинирани против Ковид-19

0
Заклучно со вчерашниот ден во Албанија вакцинирани се над 100.000 лица, објави на Твитер министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, додавајќи дека „светлината на...

Досега се вакцинирале 2.860 здравствени работници

0
Вакцина против Ковид-19 заклучно со денеска примиле 2.860 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Имунизацијата се одвива во модуларната...

На Кипар рекордер по бројот на тестирања: Досега направени се речиси...

0
Од март 2020 година, заклучно со вчера на Кипар биле направени 1.287.943 ПЦР и рапид тестови, а потврдени се 29.636 случаи на Ковид-19,...

Седум трудници и 21 здравствен работник починале од коронавирус во земјава

0
Заклучно со 20.12.2020, пријавени се вкупно 78.432 случаи на COVID-19 (I=3.790,5/100.000). Во Извештајот од Институтот за јавно здравје, во однос на дистрибуцијата...