fbpx

таг: заклетва

Бегај даде заклетва и стана осми претседател на Алабнија, по падот...

0
Во Албанија денеска даде заклетва новиот претседател Бајрам Бегај. Тој ќе биде осмиот претседател на...

Вучиќ положи заклетва како претседател на Србија

0
Во својата заклетва за втор мандат како претседател на Србија, Александар Вучиќ рече дека ќе го брани територијалниот интегритет на Србија,...

Австрија доби нов канцелар, Шаленберг положи заклетва

0
Денеска Александар Шаленберг положи заклетва пред претседателот Александар Ван дер Белен, со што стана нов...

Конституирано новото косовско Собрание, на ред се Влада и Претседател

0
Пратениците од осмиот состав на Собранието на Косово положија заклетва на конститутивната седница денеска (22-ри март 2021),...

ФОТО: Џо Бајден и официјално е новиот претседател на САД

0
Со дадената заклетва, Џо Бајден и официјално стана новиот претседател на САД. Бајден положи заклетва на Библијата, и тоа на семејната Библија,...