fbpx

таг: заедница

Украина бара меѓународен трибунал за масовните гробници

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски, ја повика меѓународната заедница да ја осуди како што рече, руската...

Зеленски бара построги санкции за Москва по откривањето на масовната гробница...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја повика меѓународната заедница да ја осуди руската „терористичка држава“ по откривањето на масовнaта гробница во Изјум. Во своето ноќно...

Србите во Косово протестираа против одлуката на Курти да не се...

0
Српската заедница протестираше на северот на Република Косово, против, како што рекоа, кршењето на бриселскиот договор од страна на премиерот Албин...

Лавров: Потребни се мерки за запирање на прогонот на христијаните од...

0
Меѓународната заедница треба да преземе чекори за да го запре прогонот на христијаните на Блискиот Исток и Северна Африка, изјави Сергеј Лавров за...

Во двор на црковен интернат во Канада пронајдени посмртни останки од...

0
Домородната заедница од Канада соопшти дека пронашла стотици необележани гробови на местото на некогашниот интернат во црквата во провинцијата Саскачеван. „Суверената автохтона...

Меѓународната заедница го осуди воениот удар во Мјанмар

0
Меѓународната заедница го осуди воениот удар во Мјанмар, откако тамошната армија прогласи вонредна состојба рано утрово, a потоа ги уапси владините претставници...