fbpx

таг: железничка

Јапонската железница ќе користи хуманоиден робот за извршување опасни работи за...

0
Јапонската железничка команија „Вест Џапан“ (West Japan), позната како „ЏР Вест“ (JR West), претстави голем хуманоиден робот кој ќе извршува задачи ризични за...

Украина, повеќе од 39 лица загинаа, а десетици други се повредени

0
Во ракетен напад загинаа најмалку 39 лица на железничка станица Караматорск во источна Украина, а повеќе од 100 луѓе се повредени....

Руски ракети погодија железничка станица

0
Украинските железници известија дека две руски ракети погодиле железничка станица во Краматорск во источна Украина....

Јапонија тестира воз на водород

0
Најголемата јапонска железничка компанија „Џеј-ар ист“ го претстави возот „Хибари“ којшто се движи на водород и електрична енергија. Тој беше претставен во експерименталната...

(ВИДЕО) Авион најпрвин се урна на железничка пруга, а потоа го...

0
Авион падна на железничка пруга во Лос Анџелес, најголемиот град во американската сојузна...

ФОТО: 9 загинати во железничка несреќа во северо-западна Кина

0
Девет лица загинаа во железничка несреќа во кинеската северо-западна провинција Ганжу, објавија денеска државните медиуми, пренесе ДПА. Возот утринава во 5,25 часот...