fbpx

таг: Ермил

Се празнуваат Св. маченици Ермил и Стратоник

0
Светите маченици Ермил и Стратоник пострадаа во близина на Сингидунум, денешен Белград, во 315 година. Свети Ермил бил ѓакон кој многу се...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

0
Светите маченици Ермил и Стратоник Царот Ликиниј покрена луто гонење на христијаните. Св. Ермил, христијанин и ѓакон при една црква, го фатија...