fbpx

таг: Ерменски

Повторно судир меѓу Азербејџан и Ерменија за спорниот регион Нагорно-Карабах

0
Најмалку 49 ерменски војници загинаа во судири на границата со Азербејџан, јавува новинската агенција Франс прес. Ерменскиот премиер Никол Пашинјан изјави...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

0
Свети Григориј Просветител, епископ Ерменски Роден е во прочуена фамилија, сродна на персискиот царски дом на царот Арбатан и на ерменското царско...