таг: ЕП

Македонија со победа го почна Европското првенство, со 3:1 совладана Данска

0
Одбојкарската репрезентација на Македонија тримфално го стартуваше настапот на ЕП 2023 во Скопје, во фанатична борба совладувајќи ја селекцијата на Данска со 3-1...

Паличка е херојот на Шведска за пласман во финале на ЕП

0
Шведска се пласираше во финалето на ЕП во ракомет.Швеѓаните по лошито старт се консолидираа пред се на сигурниот Палича кој освен бравурозните интервенции...

Шведска во неверојатен финиш ја елиминира Норвешка од ЕП

0
Битката за полуфиналето на ова ЕП 2022 за ракометари меѓу Норвешка и Шведска вечерва во Братислава, ја добија Швеѓаните со 23:24.(14:9). Сосема...

Црна Гора ја шокираше Хрватска, Шведска подобра од Русија

0
Црна Гора продолжи со одличните настапи на Европското првенство (ЕП) во ракомет, па така вечерва ја запиша првата победа во втората фаза од...

Врањеш заработи отказ и веќе нема да биде селектор на Словенија

0
Најголемото разочарување на ЕП, е селекцијата на Словенија која беше елиминирана уште во првата фаза, Љубомир Врањеш не е повеќе предводник на...

Лазаров: Имам чиста слика да ја најдам македонската ракометна иднина

0
По поразот од Данска на ЕП од  21-31 по мечот својот став го изнесе селекторот Кирил Лазаров. „Сакам да се подготвувам...

Томовски: Одбраната со блоковите и добрата анализа многу ми помогнаа

0
Еден од најдобрите на мечот со Словенија на ЕП, голманот на Вардар Мартин Томовски изјави иако мечот е загубен, имаат многу позитивни моменти:...

Познати судиите кои ќе го судат мечот Македонија-Словенија

0
Наш прв противник на ЕП за ракометари во групата А ќе биде селекцијата на Словенија. Овој натпревар е закажан за на отворањето...

Георгиевски: Имаме добра атмосфера, се надеваме на добар резултат

0
Во пресрет на патувањето во Дебреци на ЕП свое мислење за настапот на Европското првенство го изнесе Гоце Георгиевски: „Нормално е...

Врањеш: Македонија е репрезентација со ракометари кои играат со целото свое...

0
Македонската машка ракометна репрезентација во првото коло од ЕП во ракомет на (13. јануари) ќе ги одмери силите со Словенија. Селектортот на...