fbpx

таг: епидемиолог

Главниот американски епидемиолог Фаучи се пензионира по 50 години служба

0
Водечкиот американски епидемиолог и главен здравствен советник на Белата куќа, Ентони Фаучи, објави дека ќе...

Најпознатиот епидемиолог во светот е заразен со коронавирус

0
Ентони Фаучи, водечкиот американски епидемиолог и еден од клучните јавни функционери во кампањата за сузбивање...

Предупредување на германски епидемиолог: Наесен нè очекуваат „убиствени“ варијанти на коронавирус

0
Германскиот министер за здравство и епидемиолог Карл Лаутербах е сигурен дека во септември не чека нова, опасна варијанта на коронавирусот. Германскиот министер за...

Експертка од СЗО: Омикрон варијанта не значи полесна форма на болест

0
Американскиот епидемиолог и експертка од Светската здравствена организација (СЗО) за Ковид-19, Марија Ван Керхове, истакна дека варијантата Омикрон не значи лесна форма на...

Кон: Ковид-пропусници за влез на затворено да се бараат 24 часа,...

0
Српскиот епидемиолог, Предраг Кон, вели дека минимално што може да се направи за да намали...

Српски епидемиолог најавува заострување на мерките

0
Српскиот епидемиолог и член на Кризниот штаб, Бранислав Тиодоровиќ вели дека следната недела ќе се...

Кон: Ситуацијата со ковид-19 во Србија се влошува

0
Српскиот епидемиолог и член на Кризниот штаб, Предраг Кон изјави денеска дека епидемиолошката состојба во државата е...

Третата доза на вакцина против ковид-19 е неизбежна, имунитетот трае најмалку...

0
Д-р Радмило Петровиќ, српски епидемиолог проценува дека имунитетот од секоја вакцина ќе трае најмалку шест месеци и дека ќе биде неизбежна и трета...

Шестмина рудари разболени во 2012 година клучни во напорите да се...

0
Американскиот главен епидемиолог и советник на претседателот Џо Бајден, Ентони Фаучи апелираше Кина да пружи увид во информации за шестмина рудари кои се...

Имунитетот од вакцината трае шест месеци, се истражува дали ќе биде...

0
Главниот американски епидемиолог Антони Фаучи смта дека имунитетот стекнат по природната зараза со ковид -19 трае најмалку шест месеци и тоа е периодот...