таг: Единбург

ВИДЕО | Членовите на кралското семејство пристигнаа во замокот Виндзор: Светските...

0
Принцот Филип, војводата од Единбург, британски принц и сопруг на кралицата Елизабета Втора почина на 9 април 2021 година на 99-годишна возраст....

Погребот на принцот Филип треба да биде следната сабота по осумдневна...

0
Војводата од Единбург секогаш инсистирал на тоа дека сака погреб со минимална врева. Неговата желба за она што е познато како „кралски...

Принцот Филип се откажа од црквата и престолот поради Елизабета, а...

0
Војводата од Единбург, принцот Филип од Грција и Данска, е роден на 10 јуни 1921 година во Грција, син на принцот Ендру од...