fbpx

таг: Европски

Маричиќ-Абазовиќ: Регионот трeба да соработува на патот кон ЕУ

0
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во рамку на денешната еднодневна посета на Црна Гора, се сретна...

Случаи на мајмунски сипаници во Европа, САД, Канада и Австралија

0
Случаи на мајмунски сипаници се истражуваат во неколку европски земји, како и во САД, Канада и Австралија, според здравствените власти и...

Будимпешта во Америка: Пет унгарски атракции кои имаат близнаци низ светот

0
Будимпешта е еден од најубавите европски градови, кој на сите посетители им обезбедува многу културно-историски знаменитости и атракции. Ако сте го посетиле, дали...

Дијалогот со Бугарија да се базира на европски вредности, двете влади...

0
Дијалогот со Бугарија мора да се базира на европски вредности, почит и достоинствен разговор. Владите на двете земји, кои се европски...

Со подобра инфраструктура, помалку увезени стари возила, развој на свеста –...

0
„Европски зелен договор: обезбедување ефикасен, безбеден и еколошки транспорт“ е насловот на дебатата инспирирана од тековната изложба „Розови тигри и златни гуштери и...

Десетици деца низ Европа затруени со салмонела – најверојатно од Киндер...

0
Многу деца во неколку европски земји страдаат од труење со храна откако се заразиле со салмонела, а се верува дека оваа...

Птичјиот грип се шири во Франција, не е поштедена ниту Дордоња

0
Франција е меѓу 34-те европски земји погодени годинава од птичји грип, јави дописникот на МИА од Париз. „Високо патогената епизоотија...

СЗО критикуваше повеќе европски држави заради пребрзото укинување на антиковид мерки

0
Неколку европски земји, вклучувајќи ги Германија, Франција, Италија и Обединетото Кралство, пребрзо ги укинаа своите антивирусни мерки и сега се соочуваат со голем...

Франција сѐ уште не може да гарантира почеток на преговори до...

0
Францускиот државен секретар за европски прашања Клеман Бон, рече дека има политичка волја во...

Комбикрон и делтакрон – две нови мутации на коронавирус откриени во...

0
Нова варијанта на коронавирусот наречена комбикрон е откриена во неколку европски земји, вклучително и Белгија,...