таг: државната

Заврши посетата на Си Џинпинг на Москва

0
Кинескиот претседател Си Џинпинг ја заврши државната посета на Москва и утрово ја...

Спречен терористички напад на априлскиот маратон во Виена

0
Државната безбедност открила „спијачи“ на „Исламската држава“ кои планирале напади на неколку големи настани во Европа како одмазда за смртта на...

ДКСК ќе анализира како се доделуваат спортските ваучери

0
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во наредниот период активно повторно да се вклучи околу анализа за самото доделување на спортските ваучери,...

Без помош од државата, најголем број општини ќе банкротираат

0
Без пари од државната каса општините во земјава не можат да функционираат. Дури 76 проценти од буџетите...

Грција бара коментаторите на МРТ да го корстеле терминот „Северна Македонија“

0
АНА-МПА, државната новинска агенција на Грција, објави реакција со која побара коментаторите на македонскиот национален сервис да го користат официјалното државно име кога настапува македонската...

Државната помош за фирмите создала нови работни места

0
Доделената државната помош за домашните фирми не ги дала посакуваните резултати. Според Институтот за економски анализи Фајнанс Тинк, позитивни ефекти се покажале само...

Првични официјални резултати од изборите во Албанија – еве кој има...

0
Според ажурираните податоци на Државната изборна комисија на Албанија до 18:21 часот, од вкупно 5199 гласачки кутии избројани се 3147, а од првичните...

Владата дава помош од 6.000 денари и на гастарбајтери

0
За исплатата на државната помош на граѓаните кои не успеаја да ја подигнат до петокот поради блокирани сметки или неажурирани...

Буџетот за 2021 над 4 милијарди – за експертите изнуден, за...

0
Проекциите за државната каса за 2021 година добија завршница. По неколку дневни партиски  препукувања во Собранието, без опозиција и со тешко обезбедено мнозинство...