таг: Државата

Во Њујорк воведена вонредна состојба поради мајмунски сипаници

0
Гувернерката на државата Њујорк, Кети Хочул синоќа прогласи вонредна состојба во државата поради ширење на мајмунски сипаници. – Прогласувам вонредна состојба...

Честитка од Пендаровски за реизборот на Макрон за претседател на Франција

0
Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот фејсбук-профил ја честиташе победата на Емануел Макрон на...

Во 2021 година држвата потрошила 35 милиони евра за лекување ковид-пациенти

0
Во 2021 година државата потрошила 35 милиони евра за лекување на пациенти позитивни на коронавирусот, објави Сител. Во анализата на „Сител“,...

Претседателот Пендаровски ги одликуваше Милица Стојанова, Милка Ефтимова и Стојна Вангелова...

0
Претседателот на државата, Стево Пендаровски, на денешната свечена церемонија на Филхармонија ги одликуваше Милица Стојанова, Милка Ефтимова и Стојна Вангелова со Орден за...

Владата сè уште нема стратегија за прием на евентуални бегалци од...

0
Државата реши да најде јавни и приватни капацитети за сместување на можни украински бегалци. Но, два дена подоцна се молат да...

Играчите на Евертон и Сити со специјални дресови и украински знамиња

0
Државата Украина и нејзините граѓани добија огромна и морална поддршка од тимовите на Премиер Лигата. ...

Хабек: Суспендирањето на „Северен тек 2“ не значи дека гасоводот е...

0
Министерот за економија на Германија, Роберт Хабек, изјави дека државата може да функционира и без...

Досега вкупно се дадени 944.731 дози вакцини во Македонија

0
На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 528.117 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.993 граѓани,...

Вчера вкупно се вакцинирале 10.984 граѓани

0
На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 519.106 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.905 граѓани,...

Во Македонија 381.182 граѓани примиле две дози вакцина против ковид-19

0
На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 510.197 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.109 граѓани,...