fbpx

таг: дипломатија

Борел: Ситуацијата во Косово е неприфатлива, побарав ЕУЛЕКС да се засили

0
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, вечерва во Брисел изјави дека моменталната ситуација на Косово е неприфатлива и затоа од земјите...

Лавров го обвини Западот за русофобија

0
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров синоќа, во говор на 77. годишна сесија на Генералното собрание на ОН го обвини Западот...

Борел: Војната на Русија против Украина е напад врз темелите на...

0
Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел пред Советот за безбедност на ОН изјави дека руската...

Борел: Војната на Русија против Украина е напад врз темелите на...

0
Шефот на европската дипломатија Џозеф Борел пред Советот за безбедност на ОН изјави дека руската војна против Украина е напад врз...

Руско МНР: Предлогот на ЕУ за испраќање на замрзнатите девизни резерви...

0
Предлогот на шефот на европската дипломатија Жозеп Борел за испраќање на замрзнатите девизни...

Решавањето на руско-украинскиот спор се префрла на ОБСЕ

0
Македонската дипломатија исправена пред нов предизвик – не стивнуваат тензиите меѓу Москва и Киев, а напорите за деескалација се префрлуваат кон...

Борел: Ситуацијата меѓу Украина и Русија закана за целиот регион

0
Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел кој од денеска до четврток ќе престојува во Украина...

Борел: Реториката на поделби во 2021 година го попречи патот на...

0
Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел оцени дека реториката на поделби низ Западен Балкан во...

Дендиас: Проблемите на Договорот од Преспа се очигледни, но договорите мора...

0
Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас за време на расправата во Парламентот за буџетот за...

Шефот на европската дипломатија: Без Кина не можат да се решат...

0
Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел на денешната пленарна седница на Европскиот парламент рече дека „глобалните предизвици“ не можат да се решат без...