таг: дипломатија

Сафади: Нетанјаху се обидува фокусот од Газа да го префрли на...

0
Шефот на јорданската дипломатија, Ајман Сафади, денеска изјави дека меѓународната заедница треба да го спречи израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да го сврти вниманието...

ЕУ менува неколку амбасадори во Западен Балкан, гркот Рокас Михалис доаѓа...

0
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, одлучи да смени неколку амбасадори или специјални претставници на ЕУ во Западен Балкан, соопшти Радио Слободна Европа...

Бербок повика на максимална воздржаност заради избегнување ескалација на тензиите во...

0
„Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок разговараше со својот ирански колега за тензичната ситуација на Блискиот Исток и ги повика сите страни да...

Кулеба ги повика членките на НАТО да и обезбедат на Украина...

0
Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, денеска ги повика членките на НАТО да и обезбедат на неговата земја повеќе системи „Патриот“, пренесува новинската...

Блинкен на израелскиот министер Галант му го повтори американското противење на...

0
Шефот на американската дипломатија, Антони Блинкен, на вчерашната средба со израелскиот министер за одбрана Јоав галант изјави дека САД се противат на офанзивата...

Борел: Војната во Украина ќе се одлучи оваа пролет и лето

0
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска по состаноците одржани во Вашингтон изјави дека испраќањето нова помош за Украина не може да чека...

Велика Британија најави нови санкции против Русија

0
Шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон објави повеќе од 50 нови санкции насочени кон поединци и бизниси кои ја поддржуваат нелегалната војна на...

Борел: Русија ќе биде повикана на одговорност за своите воени злосторства...

0
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, изјави дека Русија, која прибегнува кон масовно гранатирање на цивилното население и цивилната инфраструктура во Украина, ќе...

Лавров: ОБСЕ стана алатка на ЕУ

0
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во својот говор на Министерскиот совет на...

Украина: Ги знаеме клучните елементи на кинескиот мировен план

0
Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба објави дека неговиот кинески колега Ванг Ји ги споделил...