таг: деескалација

Бугарија бара безбедноссна гаранција за посетителите на 4 февруари

0
Посакуваме деескалација и дијалог, рече бугарскиот шеф на дипломатијата Николај Милков, прашан за билатералните односи со Македонија. Во оваа насока, како...

Лавров се сомнева – во Донбас има платеници од Албанија, Косово...

0
И покрај најавената деескалација на теренот, гранатирањето на градинка во регионот на Донбас стана повод за нови меѓусебни обвинувања на Москва...

Захарова: Русија е подготвена за дијалог со НАТО

0
Русија е подготвена да разговара за прашањата за деескалација и спречување на инциденти со Северноатлантската алијанса, но...