таг: граница

Италија ја продолжи граничната контрола кон Словенија за уште пет месеци...

0
Контролата на североисточната граница на Италија долж границата со Словенија ќе биде продолжена за уште пет месеци, изјави италијанскиот министер за внатрешни работи...

Според Фронтекс, бројот на илегални гранични преминувања во ЕУ за 2023...

0
Бројот на илегални гранични преминувања на надворешната граница на ЕУ во 2023 година достигна вкупно приближно 380.000, според прелиминарните пресметки на Фронтекс. ...

Трет украински камионџија почина на блокадата на полската граница

0
Трет украински камионџија почина на блокадата на полската граница, организирана од полските камионџии, јави украинската телевизија Суспилне. Цитирајќи официјален претставник на Украинската...

ЕК алармира – чипс од Србија содржи канцерогена супстанца

0
На хрватската граница е откриено високо ниво на канцероген акриламид во...

Финска следната година ќе почне да гради ограда на границата со...

0
Изградбата на планираната ограда со бодликава жица долж долгата граница на Финска со Русија ќе...

Европската комисија ќе предложи потенцијална „динамична“ граница на цената на гасот

0
Европската комисија треба да предложи оваа недела „динамична“ граница на цената на природниот гас во...

Преку ГП Ќафасан во Албанија пристигнаа првите над 20 бегаци од...

0
Преку граничниот премин Ќафасан, на македонско – албанската граница, кај Струга, во Албанија пристигнаа првите...

Љубов и солзи на аеродромите во Австралија, границите отворени по две...

0
Австралија повторно ја отвори својата меѓународна граница за првпат по речиси две години, што придонесе до радосни семејни собири и се...

Екс-амбасадори ја искараа Славјанка Петрова поради изјавите за Русија и Украина

0
С. Македонија мора внимателно да ја следи ситуацијата на украинската граница и мора да биде внимателна со пристапот кон украинско-рускиот спор....

Во Кина 12-годишни деца ќе одговараат за тешки кривични дела

0
Кина ја намали старосната граница за кривична одговорност за тешки дела од 14 на 12 години во обид да го намали малолетничкиот...