таг: Границата

Незамисливото страдање на децата во Газа

0
Конфликтот во Газа сега веќе  ја премина границата од 20 недели. Од октомври, немилосрдната војна ги притиска луѓето сè подалеку на југ, туркајќи...

Голема ескалација на судирите на Блискиот исток: Убиени тројца американски војници...

0
Убиството на тројца Американци во Јордан во близина на границата со Сирија е значајна ескалација на и онака несигурната ситуација на Блискиот Исток....

Италија ја продолжи граничната контрола кон Словенија за уште пет месеци...

0
Контролата на североисточната граница на Италија долж границата со Словенија ќе биде продолжена за уште пет месеци, изјави италијанскиот министер за внатрешни работи...

Ескалира војната меѓу Хезболах и Израел

0
Насилството на границата меѓу Либан и Израел ескалира денеска, откако Хезболах испрати беспилотни летала со експлозиви и лансираше моќни ракети кон израелските позиции,...

Австрија воведува контроли на границата со Чешка

0
Австрија на 18 октомври ќе воведе стационарни контроли на границата со Чешка, со...

Израел воспостави целосна контрола над границата со Појасот Газа

0
Израел целосно воспостави контрола над границата со Појасот Газа, изјави портпаролот...

Полска и Чешка воведуваат привремена контрола на границата со Словачка

0
Полска од полноќ ќе воведе привремени проверки на границата со Словачка, најави денеска...

Полска испраќа 2.000 војници на границата со Белорусија

0
Полска ќе испрати 2.000 војници на границата со Белорусија за поддршка...

10 факти за Мртвото Море кои можеби не сте ги знаеле

0
На границата меѓу Израел и Јордан се наоѓа Мртвото Море, еден од најинтересните природни феномени на нашата планета. Освен микроорганизми и алги,...

Украина гради ѕид долж границата со Белорусија

0
Украина гради армиран бетонски ѕид на границата со Белорусија, како и други утврдувања, соопшти денеска советникот на украинскиот претседател Кирило Тимошенко. Advertisements Тимошенко изјави дека во...