fbpx

таг: Градот

Во Црна Гора попладнево се случи масакр

0
Во градот Цетиње во Црна Гора попладнево се случи масакр. 34-годишно лице уби 11 лица,...

Цивилни цели мета на руските напади

0
Шест лица загинаа откако Русија бомбардираше зграда во градот Торецк, во источна Украина. Во соопштението на Државната служба за вонредни состојби...

Барселона забранува пушење цигари на плажа

0
Градот Барселона од денеска ја спроведува новата одлука за забрана за пушење на плажите во ова туристичко место. Последниве три месеци граѓаните...

Руските сили продолжуваат со интензивни напади во источна Украина

0
Руските сили го напаѓаат градот Лисичанск и неговата околина во сеопфатни напори да го заземат последниот бастион на отпорот во источната...

Украина, состојбата во Лисичанск, крајно тешка

0
Руските сили не го штедат од напади градот Лисичанск, додека украинските регионални власти ситуацијата ја опишаа како многу тешка. ...

Хрватски град забрани турбо-фолк во кафулињата

0
Властите на градот Ѓурѓевац, северна Хрватска, донесоа одлука за забрана за пуштање турбо-фолк музика („цајки“) во угостителските објекти. Покрај забраната за турбо-фолк, за...

Торнадото предизвика голема штета на еден кинески град

0
Се се случи за само една минутаТорнадо го погоди  градот Фошан во јужната кинеска провинција...

Русија продолжува со ракетни напади врз украински цели во Доњецк

0
Русија продолжува со ракетните напади врз градот Бахмут, во Доњецк, важен центар за украинската армија. Денеска имаше уште еден воздушен напад...

Русија тврди оти од мај украинскиот град Херсон ќе премине кон...

0
Градот Херсон во јужниот дел на Украина, за кој Русија тврди дека е под нејзина...

Нема примирје во Украина ниту за Велигден – по ЕУ и...

0
По заземањето на градот Мариупол и опколувањето на украинската војска скриена во фабриката Азовстал, руско украинската војна продолжува и во останатите...