таг: Големиот

Почина големиот моден дизајнер Пако Рабани

0
Почина големиот шпански моден дизајнер, парфимер и бизнисмен Пако Рабан. Тој почина на 88-годишна возраст во Портал, Франција, објавија светските медиуми. Неговата...

Се празнува Водокрст, денес е строг пост

0
Ден пред големиот христијански празник Богојавление – Водици, на празникот наречен Водокрст секоја година се извршува голем Богојавленски водосвет. Празникот е познат...

Денеска започнува Божиќниот пост – трае 40 дена

0
Денеска 28 ноември започнува големиот Божиќен пост. За разлика од Велигденскиот пост, чиј почеток варира, овој пост секогаш започнува на овој датум и...

Луис Енрике, со 7 играчи од Барселона, без Серхио Рамос

0
Луис Енрике, ги претстави своите 26 избраници за големиот настан кој ќе започне на 20 ноември. Амбициите на Иберијците се максимални со оглед...

Десетици жртви и исчезнати од земјотресот во Кина

0
Бројот на загинати во големиот земјотрес кој ја погоди западна Кина се искачи...

Блинкен: Оние кои ги извршија убиствата во Буча ќе одговараат за...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека фотографиите од големиот број Украинци убиени во Буча...

Поради растот на бројот на заразени: Австрија врати некои од рестрикциите

0
Во Австрија, по долги и тешки преговори, поради големиот број новозаразени, од полноќ е вратена обврската за носење маски во затворени...

Кузмановски: Се обидуваме да играме нов систем, против Данска нема што...

0
Македонскиот ракометен репрезентативец Филип Кузмановски знае дека големиот број на технички грешки и брзоплетоста во играта се главните причини за поразите на Македонија...

Денес никако не правете една работа на големиот празник – еве...

0
Денес е големиот празник Василица за кој има неколку обичаи. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние...

Многу важен обичај за Василица: Никако не го правете ова, ќе...

0
Во четврток е големиот празник Василица за кој има неколку обичаи. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а...