таг: годинава

Белгија со 611 милиони евра помош за Украина

0
Белгија годинава на Украина ќе и испрати 611 милиони евра помош, соопшти денеска украинскиот министер за одбрана Рустем Умеров. Тој на Х...

Што се крие зад цврстата поддршка на Ердоган за Хамас?

0
На првиот ден од годинава, десетици илјади Турци излегоа на улиците на Истанбул, мавтајќи со турски и палестински знамиња извикувајќи „ Израел убиец,...

Што можеме да очекуваме од вештачката интелигенција во 2024 година?

0
Годинава е одбележана од големиот напредок на вештачката интелигенција. Во проектите поврзани со оваа технологија се вложуваат многу пари. Што може да очекуваме...

Меџити: Над 3.000 жени годинава биле дел од скрининг мамографијата во...

0
Од почетокот на годинава, досега се реализирани над три илјади прегледи во рамки на скрининг програмата за рано откривање на рак на дојка,...

Шангајска листа: Меѓу првите илјада нема македонски универзитет

0
И годинава на академското рангирање на светските универзитети, на т.н. Шангајска листа ( Shanghai Ranking Consultancy) меѓу првите илјада универзитети во...

Штетата од земјотресите во Турција изнесува 37 милијарди долари

0
Вкупните трошоци за земјотресите годинава ќе изнесува еден трилион турски лири (37 милијарди...

Во Албанија најбројни македонските и косовските туристи

0
реклама Албанија годинава повеќе од сигурно е дека ќе забележи рекордна туристичка жетва, зашто туристи...

На Исток ништо ново, Бугарија пред нови избори

0
Сè поверојатно е дека годинава повторно ќе се организираат предвремени парламентарни избори во Бугарија. Според Вања Петрова од бугарскиот Институт за...

Температурни рекорди за април во Шпанија и Португалија

0
Континентална Шпанија и Португалија регистрираа температурни рекорди за април годинава – во Кордоба на југ се измерени 38,8 степени Целзиусови, а...

Почна сезоната на пожари во Европа, во Шпанија огнот зафати 4.000...

0
Првиот голем шумски пожар во Европа годинава е забележан во Шпанија, каде пожарот во провинцијата Кастелон зафати повеќе од 4.000 хектари...