fbpx

таг: германски

Шредер: Путин сака да преговара за решение за Украина

0
Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер, кој е и пријател на рускиот претседател Владимир Путин, изјави дека шефот на Кремљ сака да...

По дипломатските тензии, Баербок ја посети Украина

0
Министерката за надворешни работи Аналена Баербок е првиот германски официјален претставник што ја посети Украина по руската инвазија.  Таа рече дека...

Германски град донесе одлука – и жените можат да се капат...

0
Германски град одлучи да им дозволи на жените, покрај мажите, да се капат „топлес“ во базен. Се работи за Гетинген, централна Германија, што...

Томас Милер заминува од Баерн Минхен во Англија?

0
Фудбалерот на Баерн Минхен и германски репрезентативец Томас Милер би можел да се пресели во Англија. Њукасл и Евертон веќе пријавиле интерес...

Кингсли Коман во Баерн Минхен до 2027 година

0
Актуелниот германски фудбалски шампион Баерн Минхен го реши прашањето во однос на иднината на 25 годишниот Кингсли Коман, со тоа што фудбалерот стави...

Матеус: Не ја отпишувајте Македонија, не заборавајте дека тие ја победија...

0
Познатиот некогашен германски фудбалер Лотар Матеус порачува дека Македонија не смее да се отпише. „Тешка, многу тешка е таа група....

„Фајзер“: Ефикасноста на третата доза од вакцината е 95,6%

0
Компанијата „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ денеска објавија дека податоците од испитувањата од трета фаза покажале висока ефикасност на третата доза на...

Магдебург ја изненади Барселона и го освои Супер Глоуб

0
Германски ракометен гигант Магдебург го освои Супер Глоуб, клупското светско првенство откако вечерва ја победи Барселона со 33-28 која е актуелен европски ракометен...

Вакцините против Ковид-19 завршуваат во отпад: Се намалува интересот за вакцинација...

0
Се повеќе германски провинции ги фрлаат вакцините во ѓубре, а сега планот е да се донира вишокот на посиромашните земји, наведува Дојче веле....

САД купиле 200 милиони дополнителни дози на Фајзер/Бионтек- има нова верзија...

0
Американската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ денеска соопштија дека американската Влада купила 200 милиони дополнителни дози од нивната вакцина против „Ковид-19“...