таг: Генералното

ОН ја усвoија првата глобална резолуција за вештачка интелигенција

0
Генералното собрание на ОН едногласно ја усвои првата глобална резолуција за вештачката интелгиенција...

Специјално за Цивил Медиа: Изјава на МНР на Украина по повод...

0
На 27 јануари, во согласност со резолуцијата на Генералното собрание на ОН од 1 ноември 2005 година, светската заедница го одбележува Меѓународниот ден...

Денеска е Меѓународен ден на човековата солидарност: Што е тоа?

0
Генералното собрание на ОН, убедено дека промоцијата на културата на солидарност и духот на споделување е важна за борба против сиромаштијата, со резолуцијата 60/209 во...

Генералното собрание на ОН утре ќе расправа за хуманитарната криза во...

0
Генералното собрание на ОН, кое се состои од 193 земји членки, утре се...

Генералното собрание на ОН гласаше за „итно“ повлекување на руските трупи...

0
Генералното собрание на Обединетите нации изгласа резолуција со која се бара „итно“ повлекување...

ОН се состанува за Украина, Киев бара резолуција за „мир“, Москва...

0
Генералното собрание на ОН се состанува на 22 февруари, два дена пред годишнината од руската...

Генералното собрание на ОН ја осуди руската анексија на украинските региони

0
Генералното собрание на ОН со големо мнозинство ја осуди прокламираната руска анексија на четири украински...

Макрон во ОН: Инвазијата на Украина е враќање во ерата на...

0
Францускиот претседател Емануел Макрон на говорницата на Генералното собрание на ОН ја обвини Русија за...

ОН ќе гласаат за замена на Русија во Советот за човекови...

0
Генералното собрание на ОН денеска треба да гласа за тоа која земја ќе ја замени...

Русија: Исклучувањето од Советот за човекови права на ОН е нелегално

0
Москва излезе со реакција на денешната одлука на Генералното собрание на Обединетите Нации, кое одлучи...