таг: гас

Дванаесет повредени во експлозија на гас во предградие на Отава

0
Во експлозија на гас во предградие на Отава, главниот град на Канада, повредени се 12 лица, меѓу кои две деца, а...

Три куќи се урнаа по експлозија на гас во Порт Ричмонд...

0
Експлозија на гас што ја потресе населбата Порт Ричмонд во Филаделфија, град на североистокот на...

Во близина на брегот на Израел откриени 13 милијарди метри кубни...

0
Компанијата за сондажа на гас и нафта „Енерџиан“ денеска сооп шти дека открила големи количини гас во близина на брегот на...

Рекордно истекување на природен гас во Балтичкото море

0
Ослободувањето на метанот – главната компонента на природниот гас што истече од два гасоводи, поставени...

Азербејџан ќе го зголеми извозот на гас во Европа за 30...

0
Азербејџан ќе го зголеми извозот на гас во Европа оваа година за 30 отсто, бидејќи...

Илон Маск: на светот сè уште му требаат нафта и гас

0
Светот мора да продолжи да вади нафта и гас за да ја одржи цивилизацијата, а...

Цената на гасот расте во Европа и во Азија

0
Цените на природниот гас во Европа и Азија се искачија на речиси рекордно високо ниво...

Русите три дена ќе го запрат „Северен тек“

0
Испораките на руски гас за Европа преку гасоводот Северен тек 1 ќе бидат во прекин...

Германија ги става во функција термоелектраните на јаглен

0
Во Германија како дел од мерките за заштеда на гас, се рестартира првата термоцентрала на јаглен, која веќе беше исклучена, јавува...

Газпром ја затвори „славината“ и за Латвија

0
Рускиот Газпром соопшти дека го запрел снабдувањето со гас на соседна Латвија (Летонија), обвинувајќи ја за кршење на условите за набавка...