таг: вулкан

Еруптира највисокиот вулкан во Индонезија, Семеру

0
Највисокиот индонезиски вулкан на најнаселениот остров во Индонезија еруптираше рано во неделата, исфрлајќи облак од...

(ВИДЕО) Расте бројот на жртви од ерупцијата на вулканот во Индонезија

0
Бројот на загинати во ерупцијата на индонезискиот вулкан Семеру е зголемен од 22 на 34,...

Вулканска ерупција во Конго уби најмалку 32 лица: Се стравува дека...

0
Ерупција на вулкан во источен Конго уби најмалку 32 лица и уништи повеќе од 500 куќи, соопштија денеска градските власти во Гома. Жителите...

Вулканот Етна денеска повторно се закани

0
Италијанскиот вулкан Етна денеска повторно исфрли пепел, а со помош на ветрот чадот и пепелта се кренаа многу високо во воздухот и стигнаа...

Лава, чад и пепел на сите страни- еруптираше вулканот Етна (ВИДЕО)

0
Најголемиот активен вулкан во Европа, Етна, што се наоѓа на италијанскиот остров на Сицилија, еруптираше и исфрли големи количества лава, чад и пепел...

(ВИДЕО) Се разбуди Етна! Најголемиот вулкан во Европа исфрли лава и...

0
Се разбуди најголемиот и највисок активен вулкан во Европа, Етна, објавија италијанските медиуми. Italian authorities issue ash advisory after eruption of...