таг: Вулканот

(ВИДЕО) Еруптираше вулканот Етна

0
Вулканот Етна еруптираше синоќа и исфрли пепел и лава над италијанскиот...

(ВИДЕО) Вулкан на Филипините почна да исфрла пепел и отровни гасови

0
Илјадници луѓе се евакуирани откако вулканот Мајон на Филипините почна да исфрла пепел...

Ерупцијата на вулканот Тонга е најголемата експлозија некогаш забележана во атмосферата

0
Ерупцијата на вулканот Тонга во јануари оваа година беше потврдена како најголема експлозија досега забележана во атмосферата со современи инструменти. Тоа беше многу...

Ерупција на индонезискиот вулкан Мерапи

0
Вулканот на планината Мерапи, на индонезискиот остров Јава, еруптираше рано утринава, исфрлајќи облаци чад, соопшти Националната геолошка агенција, пренбесе ДПА. Според агенцијата,...

Се активираше вулканот Таал во близина на Манила, исфрла отровен гас

0
Вулканот Таал, што се наоѓа на околу 50 километри јужно од филипинската престолнина Манила, веќе една недела исфрла отровен гас, што може да...

Етна еруптира- исфрла пепел, чад до 4.000 метри висина над Сицилија

0
Вулканот Етна на италијанскиот остров Сицилија денеска повторно еруптираше, исфрлајќи пепел и густ чад до 4.000 метри висина, соопшти Националниот институт за геофизика...

Течат реки од лава, а народот навали кон вулканот: Неверојатни глетки...

0
Вулканот, кој веќе долго време е во мирување, еруптираше во Исланд и продолжува да привлекува маса на луѓе. Додека...

Вулканот Сангај исфрли големо количество пепел, покриени повеќе еквадорски провинции

0
Вулканот Сангај во Еквадор исфрли големо количество пепел, што денеска падна врз пет еквадорски провинции. – Погодени се провинциите Чимборасо, Гвајас, Боливар,...

ВИДЕО: Спектакуларна ерупција на вулканот Етна

0
Вулканот Етна вечерва повторно еруптира. Новите ерупции почнаа на почетокот на оваа недела, а вулканот со денови исфрла облаци чад и пепел...