таг: врз

Нов голем руски напад врз украинската електрична мрежа

0
Руските воени сили синоќа извршија нов масовен напад врз енергетската инфраструктура во западна и јужна Украина, соопшти украинското Министерство за енергетика, објави ...

Најмалку 32 Палестинци загинаа во израелските напади врз Рафа, Гутереш загрижен...

0
 Најмалку 32 Палестинци загинаа денеска во нападите на израелските сили врз Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, како и врз други...

ОН: Страотен пораст на кршењето на правата на децата во војните

0
Насилството врз децата за време на вооружените конфликти достигна „екстремни нивоа“ во 2023 година со „шокантно“ зголемување на сериозните прекршувања, иако податоците за...

Осуди за нападот на данската премиерка на плоштад во Копенхаген

0
Лидерите остро го осудија нападот врз данската премиерка Мете Фредериксен на централниот плоштад во Копенхаген, што дополнително го зголеми алармантниот бран на политичко...

Француските власти ја повратија контролата над главниот град на Нова Каледонија

0
Француските власти во Нова Каледонија ја повратија целосната контрола врз главниот град на француската територија на Пацификот, изјави денеска францускиот министер за внатрешни...

Доналд Туск за кибер-нападот: Русија се обидува да ја дестабилизира ситуацијата...

0
Хакерскиот напад врз полската новинска агенција (ПАП) сведочи за намерата на Русија да ја дестабилизира ситуацијата во Полска пред изборите за Европскиот парламент,...

Молдавскиот парламент ја осуди руската инвазија на Украина, нарекувајќи ја „геноцид“

0
Парламентот на Молдавија ја осуди руската инвазија врз Украина, нарекувајќи ја „геноцид“  во декларација поради постапките на Москва кон децата на окупираните територии....

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР: Убиени и ранети цивили во ноќните напади врз регионите...

0
Двајца убиени, тројца ранети во непријателски напад врз заедницата Краснопилија во регионот Суми, во ноќното гранатирање на Краматорск оштети куќи, продавници и патишта,...

Кампот во Рафа бил гаѓан со слаба муниција, пожарот бил предизвикан...

0
Прелиминарната истрага за нападот врз кампот со раселени Палестинци во Рафа покажа дека пожарот што избувнал бил предизвикан од „секундарна експлозија“, изјави анонимен...

Руските агресори го нападна регионот Запорижја со беспилотни летала, авиони и...

0
Руските агресори извршија 303 напади врз осум населени места во југоисточниот украински регион Запорижја во понеделникот, 27 мај, објави Иван Федоров, шеф на...