fbpx

таг: Времето

Зошто веруваме дека поминување под скали сее несреќа и зошто мора...

0
Со текот на времето, суеверијата стана толку вкоренета во нашето општество што честопати несвесно извршуваме одредени суеверни дела! Погледнете од каде...

Стигна и тој момент: Еве кога точно почнува летното сметање на...

0
Летното сметање на времето започнува во недела на 27 март. Ноќта во сабота кон недела, во 2.00 часот по полноќ, стрелките на...

До четврток сончево и потопло, од петок дожд и снег

0
Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -10 до -2, а...

Денеска е Св. маченици Евстратиј, Авксентиј, Евгениј, Мардариј и Орест

0
Овие петмина пострадаа во времето на императорот Диоклецијан. Евстратиј беше римски војсководец во градот Саталион, а Евгениј му беше другар во војската....

Чудото на Свети Никола кое се случило во 1956 година

0
1956 година во времето на Хрушчов, во градот Самара во Советскиот Сојуз се случило чудо познато како “Зоиното стоење”, што го потресе целиот...

Време е за МАНДАРИНИ: Колку е здрав најомилениот цитрус на студените...

0
Зимата е зад аголот, времето станува се поладно, а плодовите кои полека се „вселуваат“ во нашите домови се мандарините. Сега е идеално...

Тажна вест: Почина легендата на ФК Партизан

0
Легендарниот фудбалер на српскиот фудбалски клуб Партизан од времето на поранешна Југославија, Момчило Вукотиќ почина на 72-годишна возраст од рак на грлото, соопшти...

Денеска е Св. Аверкиј Рамноапостолен: Божјиот човек со молитва ги изгони...

0
Свети Аверкиј Рамноапостолен Во времето на царот Антонин Св. Аверкиј беше епископ во градот Јерапол Фригиски. Во тој град огромното мнозинство беа...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

0
Свети Аверкиј Рамноапостолен Во времето на царот Антонин Св. Аверкиј беше епископ во градот Јерапол Фригиски. Во тој град огромното мнозинство беа...

Џеси Лингард пред неочекуван трансфер во гигант од Ла Лига

0
Како што одминува времето станува се појасно дека Џеси Лингард ќе си замине од Манчестер Јунајтед уште во јануарскиот преоден рок со намера...