таг: војната

УНХЦР: Бројот на присилно раселени лица се искачи на рекордни 110...

0
Војната во Украина, конфликтите и насилствата кои ги има во други држави, дискриминацијата, но и климатски промени се причините поради кои...

Војната во Украина се префрла на руска територија

0
Војната во Украина се префрла на руска територија. Се почести се нападите, особено со дронови, во пограничниот град Белгород. „Сите...

Во војната загинаа и 262 украински спортисти, изјави украинскиот министер за...

0
Војната на Русија против Украина досега ги однесе животите на 262 украински спортисти и уништи 363 спортски објекти, изјави украинскиот министер...

Украина добива леопарди и челинџер

0
Прв пат по почетокот на војната, Германија и Велика Британија на Украина ѝ...

Путин објави видео како шета низ освоениот Мариопол

0
За првпат од почетокот на војната рускиот претседател Владимир Путин ги посети окупираните...

Западот го повика рускиот претседател Путин да ја прекине окупацијата на...

0
На една година од војната во Украина, Западот го повика рускиот...

Украина денеска ја одбележува 1-годишнината од руската агресија

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски вети дека ќе ја добие војната со Русија додека тој и украинскиот народ денеска ја одбележуваат првата...

Годишнина од инвазијата во Украина

0
Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на годишнината од почетокот на војната во неговата земја,...

Борел: ЕУ мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин

0
Борел во интервју за Би-Би-Си изјави дека војната достигнала „опасна точка“. Тој го изјави ова во време кога Русија...

Украинско младенче лав најде засолниште во унгарската зоолошка градина

0
Далеку од неволјите на војната, 12-неделно младенче лав спасено од Украина сега ужива во светилиштето на локалната зоолошка градина во Унгарија. Мазли,...